• 2021-2022 Clubs, Organizations, & Sponsors

    MRHS is proud to have a wide variety of extra curricular activities available for our students. Please see the listing and the staff member who sponsors the group.

    Club Sponsor
    Academic Decathlon Natalie Aspaas (E210)
    Active Minds Erin Chisholm (C204)
    Anatomy/VICA Jason Prey (C209)
    Anime Club Tyler Gates (CC404)
    Art Club Stephanie Sullinger-Dukarm (CC303)
    Best Buddies Hope Grim (C113)
    Chess Club Natalie Aspaas (E210)
    Choir Abel Dragomir (F112)
    Cinemaniacs Michael Racine (E105)
    Club Earth Casey King (C212)
    Creative Writing Elisabeth Borchers (C105)
    DECA Debbie Moore and Jeffrey Samaniego (C102)
    Educators Rising Heidi Moya (E110)
    Fashion Club Angela Kennedy and Elizabeth Brunk (CC308)
    Fellowship of Christian Athletes (FCA) Julie Olson (C116)
    Future Business Leaders of America (FBLA) Shawna Bernard (C101)
    Future Problem Solvers Vanessa Buus (E208)
    Gender Sexuality Club Lisette Romero (C219)
    Geography Olympiad Casey King (C212)
    HOSA Future Health Professionals Kim Rodgers (C216)
    Lacrosse Doug Evans (E218)
    Math Club Courtney Hoit (CC408)
    Medicazone Club Richard Stein (E216)
    Meme Club Bryan Rossi (CC309)
    Men's Volleyball Club Debbie Moore (C102)
    Mock Trial Casey King (C212)
    Model United Nations Bobby Green, Candice Roa, Bryan Rossi (CC310)
    MRHS Volunteer Club Jessica McDermitt (E115)
    National Economics Challenge Club Bobby Green and Candice Roa (CC310)
    National Art Honor Society Stephanie Sullinger-Dukarm (CC303)
    National Honor Society Josephine Canizales (E215)/Laurel Abbott (C207)
    Newspaper Adam Korman (C118)
    Physical Education Club Kelly Saufley, Craig Marcus, Julie Olson (D Bldg) 
    Ridge Army Peter Evans (CC401)/Zac Ostrand (C112)
    Rubik's Cube Club Erin Chisholm (C204)
    She's the First Jacob Gabow (C120)
    Skills USA/Engineering Travis Randolph (C108)
    Skills USA/Graphic Design Greg Perry (C110)
    Society of Female Scholars Caitlin Ryan / Jacquelyn Larios (C107)
    Spanish Honor Society Emily Burden (C218)
    Speech and Debate Andrea Jewett (E211)
    Sports Medicine Club Kim Rodgers (C216)
    Student Government Doug Evans (E218)
    Studio Art Ceramics Carl Wilfong (F102)
    Tabletop RPG Club Matthew Roberts (E117)
    Track and Field  Chad Miller (E101)
    Trap Door Society/Thespian Laura Nardone (F135)
    Tri-M Aaron Vogel (F158)
    United Sound Aaron Vogel (F158)
    Yearbook Adam Korman (C118)